Gazdaság,  Tech

Az Amazon vezetője: Az Egyesült Királyságnak több atomerőműre van szüksége az AI fejlődéséhez

Az Egyesült Királyság számára egyre sürgetőbbé válik, hogy nukleáris energiát használjon a mesterséges intelligencia (AI) által igényelt adatközpontok energiaellátására – ezt nyilatkozta a világ legnagyobb felhőszolgáltató cégének, az Amazon Web Services (AWS) vezérigazgatója, Matt Garman. Az AWS, amely az Amazon kiskereskedelmi óriásának része, a következő négy évben nyolcmilliárd fontot tervez költeni új adatközpontok létesítésére az Egyesült Királyságban. Az adatközpontok olyan raktárak, amelyek számítógépeket tartalmaznak, és távoli szolgáltatásokat, például AI-t, adatfeldolgozást és streaminget működtetnek, azonban egyetlen adatközpont energiafogyasztása egy kisvároséval vetekedhet.

Garman a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy a nukleáris energia „nagyszerű megoldás” az adatközpontok energiaigényeihez, mivel „kiváló, nulla szén-dioxid-kibocsátású, 24/7-es energiaforrást” jelent. Az AWS a világ legnagyobb megújuló energia vásárlója, eddig több mint 40 megújuló nap- és szélerőmű projektet finanszírozott az Egyesült Királyság területén. Jelenleg az Egyesült Királyság 500 adatközpontja az összes országban felhasználható villamos energia 2,5%-át fogyasztja, míg Írország 80 adatközpontja ennek 21%-át. Ezek a számok várhatóan 2030-ra 6%-ra, illetve 30%-ra emelkednek.

Az Egyesült Királyság villamosenergia-hálózatát működtető szervezet becslése szerint 2050-re az adatközpontok energiafogyasztása majdnem annyira fog nőni, mint amennyit ma az összes ipari felhasználó fogyaszt. Garman hangsúlyozta, hogy a jövőbeli energiaigények központi szerepet játszanak az AWS tervezési folyamatában, és elmondta, hogy a világ új technológiák építésére kényszerül. Különösen a nukleáris energia jövőjére fókuszálva úgy véli, hogy a következő tíz évben ez kulcsfontosságú lesz.

A francia EDF vállalat jelenleg egy óriási új nukleáris erőművet épít a Somersetben található Hinkley Pointnál, és hamarosan döntést hoznak egy másik, a Suffolkban lévő Sizewellnél építendő erőműről is. Alex Chisholm, az EDF brit elnöke egyetértett Garman szavaival, kiemelve, hogy a nukleáris energia megbízható energiaforrás a jelentős energiaigényű adatközpontok számára. Megjegyezte, hogy a Hinkley Point C másolása, valamint a kis moduláris reaktorok (SMR) bevezetése támogathatná Nagy-Britannia digitális gazdaságát. Az SMR-ek olyan kis reaktorok, amelyek mérete egy futballstadionéval vetekszik, ellentétben a hagyományos nukleáris erőművekkel, amelyek egy egész város méretűek.

Az Amazon már partnerséget alakított ki SMR gyártókkal Washingtonban és Virginiában, így természetes vásárlója lenne a Rolls Royce-nak, amely saját SMR terveit fejleszti az Egyesült Királyságban. A brit Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztérium szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a moduláris reaktorok különösen fontos szerepet játszanak az energiaéhes szektorok, például az AI növekedésében, és hogy a tervezési szabályok módosításán dolgoznak a nukleáris erőművek könnyebb építése érdekében.

Bár a technológia évek múlva valósulhat meg, a hálózati kapcsolatok kiépítése már most is hosszú időt vesz igénybe. Jess Ralston, az Energia- és Klímaváltozási Intelligencia Egység munkatársa elmondta, hogy a befektetők évekig várhatnak a hálózati kapcsolatokra, ami gátolja a növekedést. Rámutatott arra, hogy a nukleáris energia bizonyos értelemben megoldás lehet az adatközpontok energiaigényeire, de a világon alig építettek eddig SMR-t, míg a hagyományos nukleáris energia nagyon drága és hosszú idő alatt épül.

Garman szerint a vállalkozások 52%-a valamilyen formában már használ AI-t, és egy új vállalkozás percenként egy alkalommal kezd el AI-t alkalmazni. Véleménye szerint ez pozitív fejlemény, mivel az AI az internet óta az egyik legnagyobb átalakító technológia, amely jelentős hatással lesz életünk szinte minden területére. Ugyanakkor megérti, hogy sokan aggódnak a technológia miatt, hozzátéve, hogy a megfelelő ellenőrzések és keretek kialakítása elengedhetetlen ahhoz, hogy az AI a társadalom javát szolgálja.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cewd5014wpno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük