Gazdaság,  Hírek

Trump tarifaháborút hirdet az EU és az iPhone ellen

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, pénteken bejelentette, hogy 50%-os vámot javasol minden olyan termékre, amely az Európai Unióból érkezik az Egyesült Államokba. A közösségi médiában közzétett posztjában úgy fogalmazott, hogy „a velük folytatott tárgyalások sehova sem haladnak!”. A vámok június 1-jén lépnek életbe, ami egy újabb lépést jelent Trump kereskedelmi háborújában az EU-val szemben. Az elnök korábban egy 20%-os vámot javasolt a legtöbb uniós termékre, de ezt a közelmúltban 10%-ra csökkentette, hogy időt adjon a tárgyalásokra, amelyek július 8-ig tartanak.

Trump emellett arra is figyelmeztetett, hogy legalább 25%-os vámot fog bevezetni azokra az iPhone-okra, amelyeket nem az Egyesült Államokban gyártanak. „Már régóta értesítettem Tim Cookot, az Apple vezérigazgatóját, hogy elvárom, hogy az Egyesült Államokban értékesített iPhone-ok itt készüljenek, nem Indiában vagy máshol” – mondta Trump. Hozzátette, ha ez nem teljesül, az Apple-nek legalább 25%-os vámot kell fizetnie az Egyesült Államoknak. Elemzők megjegyezték, hogy kérdéses, vajon ezek a fenyegetések valósággá válnak-e. Trump, mióta újra a Fehér Házban van, különböző vámokat vezetett be és fenyegetett meg más országok termékeivel, amelyeket a hazai ipar fellendítése és a külföldi versennyel szembeni munkahelyvédelmi intézkedésként lát.

A magasabb vámok bevezetésének kilátása sok világ vezetőt aggaszt, mivel ez drágábbá és nehezebbé tenné az üzletek számára, hogy termékeket értékesítsenek a világ legnagyobb gazdaságában. Ugyanakkor Trump egyes legagresszívebb javaslatait visszavonta, miután a pénzügyi piacokon zűrzavar alakult ki, és az Egyesült Államokban a vállalkozások is hangot adtak ellenérzéseiknek. Az EU nem reagált az újabb fenyegetésre, amely éppen a két fél közötti kereskedelmi tárgyalások előtt érkezett. Aslak Berg, a Centre for European Reform kereskedelmi szakértője úgy vélte, hogy Trump posztja a tárgyalások előtti erőfeszítések növelésére irányult. „Egyelőre ez egy fenyegetés, nem bejelentés. Nincs végrehajtó rendelet” – mondta.

A vám egy belső adó, amelyet a termékekre vetnek ki, amikor belépnek egy országba, és az import értékéhez arányos. Az importáló vállalkozás fizeti. „De a tény az, hogy az EU nem fog engedni. Nyugodtan fognak viselkedni, és nagyon nehéz tárgyalás lesz” – tette hozzá. Pénteken a világ tőzsdéin, beleértve az Egyesült Államok és az EU piacait is, a fenyegetések hatására a részvények értéke csökkent, az S&P 500 körülbelül 1%-ot, míg a német DAX több mint 1,7%-ot esett. Az Apple részvényei, amelyek a múlt hónapban enyhültek, amikor Trump kivette a kulcsfontosságú elektronikai termékeket a vámok alól, több mint 2%-kal nyitottak alacsonyabban.

Az EU az Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi partnere, de Trump panaszai az egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatokra összpontosítanak, mivel az EU több terméket ad el az Egyesült Államoknak, mint amennyit onnan vásárol. Trump ezt a kereskedelmi hiányt olyan politikáknak tulajdonítja, amelyek szerinte igazságtalanok az amerikai vállalatok számára. Az EU-ra vonatkozó 20%-os vámot a „Felszabadítási Napon” jelentette be, amely elindította a tárgyalásokat az Egyesült Államok és más országok között. Míg egyes országok, különösen a kisebbek, engedékenyebbek voltak, az EU, akárcsak Kína és Kanada, keményebben visszautasította a fenyegetéseket, kijelentve, hogy kész viszontválaszokat adni az Egyesült Államok termékeire kivetett vámok emelésével.

Pénteken Trump azt mondta, hogy az EU „nagyon nehezen kezelhető”, és megismételte kritikáját, miszerint a blokk elsődlegesen azért alakult, hogy kihasználja az Egyesült Államokat a kereskedelemben. „A velük folytatott tárgyalásaink sehova sem haladnak! Ezért javaslom egy közvetlen 50%-os vámot az Európai Unióra, amely június 1-jén lép életbe” – tette hozzá. Scott Bessent, a pénzügyminiszter pénteken a Fox Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Államok több engedményt szeretne látni Európától. „Úgy hiszem, az elnök úgy véli, hogy az EU javaslatai nem olyan minőségűek, mint amelyeket más fontos kereskedelmi partnereinknél láttunk” – mondta. Kiemelte, hogy reméli, ez „tüzet gyújt az EU-ban”.

Trump panaszai az EU-ra leginkább az élelmiszerekre és az autókra vonatkoznak. A Volvo autógyár vezetője, Hakan Samuelsson reagálva Trump fenyegetésére elmondta, hogy a vásárlóknak a vámok következtében jelentős költségnövekedéssel kell szembenézniük. Samuelsson a Reutersnek nyilatkozva azt mondta, hogy az 50%-os vám korlátozná a cég lehetőségeit az Belgiumban gyártott EX30 elektromos járművek eladásában az Atlanti-óceánon túl. Ugyanakkor úgy véli, hogy hamarosan megállapodásra jutnak. „Ez nem lenne sem Európa, sem az Egyesült Államok érdekében, hogy leállítsák a kereskedelmet egymással” – tette hozzá. Míg Trump egyes magasabb vámokat felfüggesztett, sok más terhet, például az autókra és acélra vonatkozóakat megtartott, hangsúlyozva, hogy ezek elősegítik az amerikai ipar fellendítését. Trump régóta kiemeli az Apple-t, mint azt a céget, amelyet az Egyesült Államokban szeretne látni gyártani, de ennek hatása eddig korlátozott volt. Az elnök a héten találkozott Tim Cookkal, a cég vezérigazgatójával, miután az Apple bejelentette, hogy a legnagyobb részét az Egyesült Államokban értékesítendő iPhone-ok és más eszközök gyártásának Kínából Indiába és Vietnámba irányítja, nem pedig az Egyesült Államokba.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cgr5xrygzk5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük