
A Just Stop Oil mozgalom eltűnése után titkos stratégiákra váltottak
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái visszatérnek a közéletbe, felkészülve a legújabb demonstrációjukra London központjában. Az elmúlt három év során a csoport számos figyelemfelkeltő akciót hajtott végre, mint például levesek dobálása, kukoricakeményítő festék fröcskölése és utak blokkolása, amelyek következtében a JSO a brit közvélemény egyik legjobban megvetett aktivista csoportjává vált. Szombaton várhatóan több száz aktivista gyűlik össze, de ez az esemény radikálisan eltér az eddigiektől. A demonstráció nem titkos, továbbá a csoport bejelentette, hogy ez lesz az utolsó akciójuk, és a civil engedetlenség kampányát befejezik.
A JSO hivatalosan is bejelentette, hogy nyerték a harcukat, mivel követelésük, miszerint ne adjanak ki új olaj- és gázlicenceket, most már kormányzati politikává vált. Ugyanakkor a csoport tagjai között vannak olyanok, akik elismerik, hogy a zavaró tüntetések ellen hozott szigorúbb rendőri intézkedések miatt szinte lehetetlenné vált a működésük. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, a szombati eseményt „örömteli ünneplésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy sokat tettek közösen, és egymásra építettek.
Az emberek, akik eddig szenvedtek a JSO akciói miatt, mint például a közlekedésben késlekedő autósok, vagy azok, akik a művészet iránti támadások miatt felháborodtak, valószínűleg örömmel fogadják a csoport távozását. A rendőrség is megkönnyebbülhet, mivel a JSO tüntetéseinek biztosítása évi milliókat emésztett fel, a Met Police 2023-as adatai szerint a csoport akciói közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO megszűnésével azonban komoly kérdések merülnek fel, például, hogy valóban vége van-e a zavaró éghajlati tüntetések korszakának Nagy-Britanniában, vagy ha a csoportot kényszerítik a föld alá, akkor új, még zavaróbb cselekvések születhetnek. A JSO módszere kisméretű, elkötelezett aktivisták célzott akcióira épült, amelyek célja a lehető legnagyobb zavar vagy felháborodás keltése volt, mindezt azonban szigorú belső szabályok keretein belül. Az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és a résztvevőknek vállalniuk kellett a következményeket, tehát várniuk kellett a letartóztatásra.
A rendőrség és a közvélemény nyomására a politikai vezetők figyeltek az aktivisták igényeire, és 2022-ben a Police, Crime, Sentencing and Courts Act keretében új törvények születtek, amelyek a „közszolgáltatás szándékos vagy gondatlan zavarásának” bűncselekménnyé nyilvánítását célozták. Ez a jogi keret lehetővé tette a hatóságok számára, hogy szigorúan fellépjenek a zavaró akciókkal szemben, és a JSO korábbi tevékenységei jogi úton is támadhatóvá váltak.
Ezek a jogszabályok nemcsak a tüntetések lebonyolítását nehezítették meg, hanem a bíróságok is elutasították a demonstrálókkal szembeni „törvényes mentséget”, amely eddig védelmet nyújtott számukra. Mostantól kezdve a bíróságok a vádakra koncentrálnak, és nem foglalkoznak a tüntetők motivációjával. A JSO tagjai, köztük Lunnon, arról számoltak be, hogy sokan börtönbe kerültek, és évekig tartó büntetéseket kaptak.
A JSO megszűnésével párhuzamosan új, radikálisabb akcióformák is megjelenhetnek, mivel egyre több aktivista úgy érzi, hogy a hagyományos, felelősségteljes demonstrációk már nem működnek. Egy új csoport, a Shut the System (STS), vandalizmusra adta a fejét, pénzügyi és biztosító cégek irodáit támadva, ablakokat betörve, festéket fröcskölve és zárakat ragasztva. E csoport tagjai úgy vélik, hogy a jogi változások miatt nem maradt más lehetőségük, mivel a hagyományos tüntetések már nem tarthatók fenn a börtönbüntetések kockázata miatt.
Látható, hogy a JSO nyomdokaiba lépő új aktivisták között eltérő nézetek vannak arról, hogy a jövőben milyen irányba haladhat a klímaaktivizmus. Míg egyesek a törvényes keretek között kívánják érvényesíteni hangjukat, mások már nem érzik, hogy ez a megközelítés hatékony lenne. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a klímaváltozás ügyének támogatottsága továbbra is erős, azonban a JSO cselekedetei miatt a közvélemény sok esetben elfordult tőlük. A jövő kérdése tehát az, hogy a klímavédők hogyan tudják elérni a társadalmi támogatást anélkül, hogy újabb megosztottságot teremtenének.

