Életmód,  Hírek

A 2025-ös brit erdőtüzek máris rekordot döntöttek a leégett területtel

Az Egyesült Királyság területén idén eddig elpusztított terület nagysága már meghaladta az elmúlt több mint egy évtized bármelyik évének összesített adatát, a műholdas adatok szerint. A Global Wildfire Information System jelentése alapján eddig több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer vagy 113 négyzetmérföld) égett le, ami már túlszárnyalja a 2019-es év összesített legmagasabb értékét, amely 28,100 hektár volt. A kutatók szerint a március és április eleji tartós száraz, napos időjárás ideális feltételeket teremtett a széleskörű tűzesetekhez. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak a tűzvészek, mivel a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet felhalmozódik, ami gyorsan kiszáradhat.

Az utóbbi hetekben bekövetkezett csapadékos időjárás nagyrészt véget vetett a tűzeseteknek, de nem mielőtt rekord szintet elértek volna. A Global Wildfire Information System által rögzített adatok csak azokat a tűzeseteket tartalmazzák, amelyek területe körülbelül 30 hektár (0,3 négyzetkilométer) felett van. Az év kezdetétől több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A tűzvészek többsége emberi kéz által, szándékosan vagy véletlenül keletkezik, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyítik a tűz keletkezését és gyors terjedését.

Will Lang, a Meteorológiai Hivatal kockázat- és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy márciusban rendkívül száraz és napos időjárás volt, ami a korábban tapasztalt csapadékos ősz és tél után még inkább növelte a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét. Az áprilisi és márciusi csapadékhiány különösen kedvező a tűzesetek számára. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora hangsúlyozta, hogy a növényzet a tél végén nyugalmi állapotba kerül, és mivel nem nő, nagyon száraz és vízhiányos lesz. A tavaszi időszakban, mielőtt a víz felhalmozódna az élő szövetekben, egy időszak áll fenn, amikor a növényzet rendkívül gyúlékony.

Április 2-től 8-ig terjedő időszakban több mint 18,000 hektár (180 négyzetkilométer) égett le, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartásban. A BBC műholdas képeket is elemezett, hogy illusztrálja az idei legnagyobb tűzeseteket. A Galloway Forest Parkban, Skócia délnyugati részén, becslések szerint 65 négyzetkilométer égett le, ami majdnem a teljes brit tűzvész egynegyedét teszi ki. Ezen kívül egy tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre, szintén jelentős területet égetett el, körülbelül 50 négyzetkilométert. A műholdas képek további tűzeseteket is észleltek Skócia Arran-szigetén, Bute-szigetén és Skye-szigetén, valamint Észak-Írország délkeleti részén, a Mourne-hegységben. Ezek mind április elején történtek.

Ezek a korai tavaszi tűzesetek – főként fű-, moha- és cserjefák – nagy terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik bonyolultak. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, szükségszerűen katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségére. Egyes növények, például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a növekvő gyakoriságú vagy súlyos tűzesetek megnehezíthetik a természetes regenerációt. Néhány kutató aggódik a tűzesetek második csúcsa miatt, amely általában később következik be, amikor a hőmérséklet magas és a növényzet újra kiszáradt. Prof. Rein kifejtette, hogy a legnagyobb aggodalma az, hogy mi fog történni nyáron, amikor „kevesebb tűzvész van, de azok nagyobbak és valójában komoly katasztrófát okozhatnak”. Elmondása szerint egy évben 100 kis tűzeset is előfordulhat, amelyeket egy nap alatt kezelni lehet, vagy lehet egy nyári tűzvész, amelyet egy hét alatt sem lehet megfékezni, és esetleg házakat éget el.

A közelmúltban bekövetkezett széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelentik azt, hogy ez a nyár aktív tűzeset-szezont fog hozni. Ugyanakkor a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyság a globális felmelegedés következtében egyre több olyan időjárási körülménnyel szembesül, amely kedvez a szélsőséges tűzeseteknek, bár évről évre jelentős eltérések lehetnek. A Meteorológiai Hivatal által vezetett tanulmány kimutatta, hogy a rendkívüli „tűzidőjárás”, amely hozzájárult a 2022 júliusi pusztító tűzesetek terjedéséhez, legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi eredetű klímaváltozás következtében. A földhasználat módjának megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában. Rory Hadden, az Edinburghi Egyetem tűzvizsgálati tanszékének docense hangsúlyozta, hogy „az a vélemény, hogy valószínűleg több és esetleg súlyosabb tűzesetek várhatóak a klímaváltozással”. „Fel kell készülnünk arra, hogy ez egyre gyakoribbá válik.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük