Életmód,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a felszínről, most a föld alá süllyedt

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét aktiválják magukat, és felkészülnek arra, hogy a középpontba álljanak szombaton London belvárosában. Az elmúlt három évben, amelyet a szószólóik szimbolikus akciókkal, például levesek dobálásával, kukoricakeményítő festékek fújásával és utak blokkolásával töltöttek, a csoport a brit társadalom egyik legmegosztóbb kampánycsoportjává vált. A szombati esemény azonban radikálisan eltér a korábbiaktól. Először is, az esemény létezése nem titok, másodszor pedig a várható tömeges zűrzavar elmarad, mivel a JSO bejelentette, hogy ez lesz az utolsó tüntetésük, és ezzel véget vetnek a polgári engedetlenség kampányának.

A csoport hivatalosan azt állítja, hogy győzelmet arattak, hiszen követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázengedélyek, most már a kormány politikája. A JSO tagjai azonban magánbeszélgetések során elismerik, hogy a zavargásokat megfékező új jogszabályok bevezetése miatt szinte lehetetlenné vált a működésük. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati találkozót „örömteli ünneplésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy a csoport tagjai óriási dolgokat vittek véghez együtt, és megbíztak egymásban.

A csoport ünneplésével nemcsak ők, hanem sok más érintett is örül, például azok a közlekedők, akiket feltartottak, illetve azok az művészetkedvelők, akik felháborodtak a különböző festmények elleni támadások miatt. A rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO tüntetéseinek biztosítása rengeteg időt és pénzt emésztett fel. A brit rendőrség 2023-ban közel 20 millió fontot költött a JSO akcióinak kezelésére.

A JSO végét nemcsak az aktivisták, hanem a közvélemény is vegyes érzésekkel fogadja. Miközben a klímaváltozás jövőjével kapcsolatos aggodalmak széles körben elterjedtek, a JSO iránti közvélemény-ellenérzések is megerősödtek. A JSO akcióinak mintája kis csoportok elkötelezett aktivistáiból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre a lehető legnagyobb zűrzavar vagy felháborodás elérése érdekében. Azonban a csoport belső szabályai szigorúak voltak: az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak vállalniuk kellett a felelősséget, ami azt jelentette, hogy ott kellett maradniuk, hogy letartóztassák őket.

A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és ellenséges médiakép keltett fel, új hatalmakat követelt a „klímavédő őrültek” megfékezésére. A legnagyobb változás a rendőrségi törvények 2022-es módosításával érkezett, amely a „szándékos vagy gondatlan közrend megsértését” törvényes bűncselekménnyé nyilvánította. Ez a törvény lehetővé tette a hatóságok számára, hogy a jövőbeli potenciális zűrzavart okozó akciók tervezése miatt is büntetőeljárást indítsanak.

A JSO megújult tevékenységei ellenére a klímavédelem jövője és a zűrzavart okozó akciók hatékonysága komoly kérdéseket vet fel. A JSO végérvényes befejezésével sokan úgy vélik, hogy a klímaváltozással kapcsolatos akciók új formái fognak megjelenni, amelyek esetleg még zűrzavarosabbak lesznek. Egy új csoport, a Shut the System (STS), már megkezdte a hagyományos módszerek elhagyását, és sorozatos támadásokat indított pénzügyi és biztosítótársaságok irodái ellen, hogy felhívja a figyelmet a klímaváltozás problémáira.

A közvélemény támogatása a klímavédelem iránt továbbra is erős, azonban a JSO módszerei miatt sokan elfordultak tőlük. A közvélemény-kutatások szerint a brit lakosság körében még mindig magas a klímaváltozás iránti elköteleződés, de a JSO megítélése rendkívül negatív. Az új stratégiák keresése a klímavédelem területén elengedhetetlen, és a jövőbeli akcióknak figyelembe kell venniük a közvélemény érzéseit, ha valódi változást szeretnének elérni. A JSO befejezése tehát nemcsak a csoport történetének végét jelenti, hanem a klímavédelem jövőjének újragondolását is, amely remélhetőleg sikeresebb és szélesebb körű támogatással bír majd.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük