Életmód,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most már a föld alá húzódott

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik transzparenseiket, előkészítik híres fluoreszkáló narancssárga mellényeiket, és feltöltik hangosbemondóikat – egy rutinszerű folyamat, amelyet már sokszor végigéltek. Mindössze három év telt el azóta, hogy a klímaaktivisták leveseket öntöttek, kukoricakeményítő festéket fújtak, és utakat zártak le – rengeteg utat – hogy a JSO a brit társadalom egyik legelutasítottabb kampánycsoportjává váljon. A szombati központi londoni megmozdulásukra több száz aktivista érkezésére számítanak. Azonban a megjelenés ellenére ez a JSO gyűlés nagyon eltérő lesz az eddigiektől. Egyrészt a létezése nem titok, másrészt valószínűleg nem lesznek olyan tömeges zavargások, mint korábban. Valójában ez a csoport utolsó tüntetése.

A JSO hivatalos álláspontja szerint megnyerték harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már állami politika. A csoport tagjai azonban magánbeszélgetésekben elismerik, hogy a zűrzavart okozó tüntetések rendőrségi ellenőrzésére bevezetett szigorú új hatalom szinte lehetetlenné tette az olyan csoportok működését, mint az övék. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója elmondta, hogy a szombati megmozdulás „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat értünk el együtt, megosztottunk egymással annyit” – tette hozzá. Az aktivisták nem az egyetlenek, akik ünnepelnek; sokan, akiknek a közlekedését megzavarták, vagy akik felháborodtak a festmények elleni támadások miatt, örömmel látják, hogy a JSO befejezi tevékenységét. A rendőrség is megkönnyebbült, hiszen a JSO tüntetései több ezer órányi rendőri időt emésztettek fel és milliókba kerültek. A londoni rendőrség 2023-ban úgy becsülte, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.

Ugyanakkor a JSO vége fontos kérdéseket vet fel: vajon valóban ez a zűrzavart okozó klímatüntetések vége az Egyesült Királyságban, vagy az, hogy a csoportot a föld alá kényszerítik, új, még zűrzavarosabb vagy kaotikusabb klímatetteket szülhet? Emellett stratégiai kérdések is felmerülnek. Annak ellenére, hogy széleskörű nyilvános aggodalom fogalmazódott meg a bolygó jövőjével kapcsolatban, a közvélemény nagy része a JSO-val szemben ellenségesen viszonyult. Hogyan kerülheti el a klímahívő mozgalom, hogy ez megismétlődjön? A JSO modellje kis csoportok elkötelezett aktivistáit foglalta magába, akik célzott akciókat hajtottak végre, amelyek maximális zűrzavart vagy nyilvános felháborodást okoztak. Azonban a csoport szigorú belső szabályokkal rendelkezett: az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket.

A rendőrség, amelyet a közvélemény dühös reakciója és a kedvezőtlen médiakép felkeltett, több hatalmat követelt a „környezetvédelmi őrültek”, ahogy a Sun újság nevezte őket, és más tüntetők megállítására. Politikai vezetők figyeltek a kérésre, és 2022-ben bevezették a Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetőeljárási és Bírósági Törvényt, amely a „szándékosan vagy gondatlanul nyilvános zűrzavart okozó” cselekedeteket törvényes bűncselekménnyé nyilvánította. Az új törvények a rendőrség jogkörét is szélesítették, és új bűncselekményeket vezettek be, beleértve a „lekattintást” és a nagy infrastrukturális létesítmények zavarását. Eközben a bíróságok, magasabb bíróságok támogatásával, megakadályozták, hogy a tüntetők jogi mentességre hivatkozhassanak a legtöbb esetben. A fellebbviteli bíróság elismerte, hogy a vádlott „hite és motivációja” túl távoli ahhoz, hogy törvényes mentességet jelentsen a tulajdon károsítása miatt. Most már a bíróságok számára csupán annyi a kérdés, hogy a vádlottak valóban elkövették-e a bűncselekményt, nem pedig az, hogy miért tették.

A JSO aktivistái, köztük Sarah Lunnon, arról számoltak be, hogy az új jogi keretek közepette egyes klímaaktivisták úgy döntöttek, itt az idő, hogy elhagyják a felelősségvállalás hosszú távú elkötelezettségét. Az elmúlt évben egy Shut the System (STS) nevű csoport sorozatos bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosítási cégek irodái ellen: ablakokat törtek be, festéket fröcsköltek, lakatokat ragasztottak le, januárban pedig optikai kommunikációs kábeleket támadtak meg. A csoport egyik szervezője elmondta, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, felelősségteljes tüntetések már nem életképesek. „Lehetetlenné vált, hogy az emberek hatékony kampányt folytassanak, ha egyetlen akció után évekig börtönbe kerülnek” – mondta.

Bár a JSO tevékenységei sokakban ellenérzéseket keltettek, a közvélemény továbbra is támogatta a klímavédelmi intézkedéseket. Azonban a JSO nem élvezi a közvélemény kedvét. A YouGov 2023-as felmérése szerint a megkérdezettek csupán 17%-a tartotta kedvezőnek a csoportot. Dr. Hayes, aki évtizedek óta tanulmányozza a környezetvédelmi tüntetőcsoportokat az Egyesült Királyságban, úgy véli, hogy a JSO ügye mély reflexiót váltott ki a klímahívő mozgalom jövőbeli stratégiájáról. Vannak, akik örülnek a JSO végét látva, mint például Rupert Read, az XR korábbi szóvivője, aki úgy véli, hogy a JSO üzenete a klímaváltozás sürgősségéről elveszett a zűrzavar miatt, amit a megmozdulásaik okoztak.

A JSO befejezése nem jelenti a klímahívő mozgalom végét. A jövőben új formák és módszerek fognak megjelenni, amelyek továbbra is kihívást jelentenek a kormányoknak, és a társadalom jövőjét szolgálják. Ahogy Sarah Lunnon fogalmazott, „a mozgalom ott van, és új módokat talál arra, hogy szembeszálljon a kormánnyal”. Az emberek és a közvélemény figyelme továbbra is elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem folytatódjon, és hogy a jövő nemzedékei számára egy élhető bolygót

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük