Életmód,  Tech

Az emberek, akik elzárkóznak az AI-tól

Sabine Zetteler nem hisz az mesterséges intelligencia (AI) értékében. A londoni kommunikációs ügynökség vezetőjeként, ahol körülbelül tíz ember dolgozik, kifejezetten elutasítja az AI használatát. „Nem értem, miért kellene belefognom olyan dolgok olvasásába, amiket valaki nem fáradt el megírni” – nyilatkozta Zetteler, utalva egy nemrég olvasott mondatra, amely mélyen tükrözi az ő nézeteit. Számára a mesterséges intelligencia használata nemcsak indokolatlan, hanem az emberi kapcsolatok kiüresedéséhez is vezethet. „Mi értelme van olyan szöveget küldeni, amit nem mi írtunk? Miért olvasnék egy AI által írt újságcikket vagy hallgatnék meg egy mesterséges intelligencia által készített zeneszámot? Csak azért, hogy egy kicsit több pénzt keressek azzal, hogy elbocsátom az adminisztrátoromat, aki négy gyermeket nevel? Hol van ebben az öröm, a szeretet vagy a fejlődés lehetősége?” – tette hozzá.

Zetteler a mesterséges intelligencia terjedésével szembeni ellenállás egyik képviselője, amely igazán felerősödött a ChatGPT 2022 végén történt megjelenésével. Azóta a ChatGPT és számos riválisa rendkívül népszerűvé vált, a Semrush szoftvercég adatai szerint a ChatGPT havonta több mint öt milliárd látogatót vonz. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy az AI rendszerek, mint például a ChatGPT, hatalmas mennyiségű energiát igényelnek, és a működtetésük is energiaigényes. A Goldman Sachs egy jelentése szerint egy ChatGPT lekérdezés majdnem tízszer annyi elektromos áramot használ, mint egy Google keresés. Ez sokak számára aggasztó.

Florence Achery, a Yoga Retreats & More tulajdonosa is az AI elutasítói közé tartozik, mondván, hogy a mesterséges intelligencia környezeti hatása miatt nem kívánja használni. „Az első reakcióm az volt, hogy az AI lélektelen, és ellentmond a vállalkozásomnak, amely a humán kapcsolatokra épít” – mondta Achery. „Azonban rájöttem, hogy a környezeti hatás borzasztó, hiszen a számítógépes adatközpontok működtetése óriási energiafogyasztással jár. Szerintem az emberek nincsenek is tudatában ennek.”

Zetteler elismeri, hogy tiszteli az AI-t, mert sok jótékony hatása van a társadalomra, de aggódik a hosszú távú következményei miatt. „Örülök, hogy az AI létezik, ha ez segíthet a vak embereknek, például cikkek fordításával. De általában nem gondolom, hogy hosszú távon jót tesz nekünk” – mondta. Aggódik, hogy ha a rivális cégek AI-t használnak, az hatással lehet az ő vállalkozására is. „Mint minden, spórolhatnék, ha a vonat helyett EasyJet járattal utaznánk Milánóba. De ha a siker mércéje az, hogy mennyit járulunk hozzá a társadalomhoz és mennyire alszunk jól, akkor más a helyzet” – tette hozzá.

Sierra Hansen, aki Seattle-ben él és közszolgálati területen dolgozik, szintén elutasítja az AI használatát. Számára a mesterséges intelligencia használata gátolja az emberi problémamegoldó képességet. „Az agyunk az, ami segít megszervezni a napjainkat, nem pedig egy AI Copilot, akitől megkérdezem, hogyan kezeljem az időbeosztásomat” – mondta. „Az emberi feladatunk a kritikai gondolkodás alkalmazása, és ha egyszerű feladatokat adunk a ChatGPT-nek, akkor nem oldjuk meg magunk. Az AI gondolkodik helyettünk.”

Jackie Adams, aki digitális marketinggel foglalkozik, szintén ellenállt az AI használatának, mivel környezeti okokból és a lustaság érzése miatt is elutasította azt. Fokozatosan azonban, amikor a munkatársai elkezdték használni az AI-t, kénytelen volt ő is lépést tartani velük. „Akkor már nem volt választásom, és úgy éreztem, hogy ha ellenállok, azzal árthatok a karrieremnek” – mondta. Most már úgy látja, hogy az AI használata nem lustaság, hanem a munkájának fejlesztése. Az AI segítségével finomítja a szövegírását és a fényképek szerkesztését.

James Brusseau, a Pace University filozófia professzora, aki az AI etikára specializálódott, úgy véli, hogy az AI használatának ideje már elérkezett. „Ha tudni akarjuk, hogy miért hoztak egy döntést, szükségünk van emberekre. De ha nem érdekel minket, akkor valószínűleg AI-t fogunk használni” – mondta. Zetteler és Achery azonban továbbra is a mesterséges intelligencia elutasításának hívei, hiszen számukra az emberi kapcsolat és a társadalmi felelősségvállalás sokkal fontosabb, mint a technológiai fejlődés.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15q5qzdjqxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük