Gazdaság,  Hírek

Felnőtt bűnözők gyermekek kizsákmányolása Dél-Afrika illegális bányáiban

Jonathan története, aki hat hónapig élt és dolgozott egy elhagyott dél-afrikai aranybányában, sokkoló részleteket tartalmaz, amelyek közül néhányan sokak számára megdöbbentőek lehetnek. A fiatalember a bányászat ígéretével érkezett Dél-Afrikába, ahol olcsó munkaerőként alkalmazták, azonban hamarosan szembesült a valósággal, ami még ennél is ijesztőbb volt: a gyermekekkel szembeni visszaélések. Míg néhány fiatal a gazdasági nehézségek miatt olcsó munkaerőként került a bányákba, másokat kifejezetten szexuális kizsákmányolásra toboroztak.

Jonathan, aki most a húszas évei végén jár, szomszédos országából érkezett Dél-Afrikába, hogy a bányászatban gyors pénzszerzési lehetőséget találjon. Azonban a bányák, amelyekben dolgozott, már régóta zárva álltak a multinacionális cégek döntései miatt, mivel nem voltak gazdaságosan fenntarthatók. Mivel attól tart, hogy a bűnözői bandák, amelyek az illegális bányászatot irányítják, megtorolják, Jonathan teljes nevét titokban tartjuk.

A fiatalok helyzetével kapcsolatos részletek a múlt év végén kerültek napvilágra, amikor rengeteg illegális bányász vesztette életét Stilfontein közelében, miután a rendőrség lezárta a bányát. Jonathan nyugodt és kiegyensúlyozott hangon meséli el, hogy milyen forróság, hosszú munkaidő és korlátozott élelmiszer- és alvási lehetőségek várták a bányában. Azonban a legmaradandóbb emléke az volt, amit a bányában dolgozó kiskorúakkal kapcsolatban tapasztalt. „Láttam ezeket a gyerekeket a bányában – valójában tinédzsereket, 15-17 éveseket. Mások néha kihasználták őket. Ez kicsit ijesztő volt, és nem éreztem magam kényelmesen.” Jonathan elmondta, hogy a felnőtt bányászok ígéretet tettek a gyerekeknek, hogy adnak nekik aranyat, ha szexuális kapcsolatba lépnek velük. „Ha az a gyerek kétségbeesetten keresi a pénzt, hajlandó kockáztatni.”

A fiatal bányászok, mint Jonathan, gyakran közelítettek a bányászcsapatokhoz védelmet keresve, de sok esetben a csapatoknak „volt egy feltétele”. A szexuális visszaélések büntetésként is szolgáltak, ha a tinédzserek nem teljesítettek egy feladatot. Jonathan megjegyzi, hogy a bányában dolgozó gyerekek mind külföldiek voltak, és nem tudták, mibe keverednek. Makhotla Sefuli bányakutató és aktivista megerősítette, hogy a bűnözői bandák kifejezetten a gyerekeket célozzák meg az illegális bányászat során, sokukat a szomszédos országokból elrabolva.

A bányászat során a gyerekek gyakran nem tudják, hogy mit vállalnak. Amikor Dél-Afrikába érkeznek, az útlevelüket elkobozzák, így védtelen helyzetbe kerülnek. Sefuli szerint „köztudott, hogy ezek a fiatal fiúk bántalmazás áldozatai.” A BBC több illegális bányában dolgozó bányásszal is beszélt, akik szintén tanúi voltak a gyerekek bántalmazásának. Tshepo, aki nem az igazi nevét adta meg, arról számolt be, hogy idősebb férfiak kényszerítették a fiatal fiúkat, hogy szexuális kapcsolatba lépjenek velük a föld alatt.

Dél-Afrika illegális bányászatának ipara tavaly globális figyelmet kapott, amikor a rendőrség és a bányászok között konfliktus alakult ki a Buffelsfontein aranybányánál. A hatóságok próbálták megfékezni az illegális bányászatot, amely a kormány szerint tavaly 3,2 milliárd dolláros veszteséget okozott a gazdaságnak. Decemberben elindították a Vala Umgodi nevű műveletet, amelynek célja a bűnbandák megfékezése volt. A bányákban végzett razziák során a rendőrség korlátozta az élelmiszer- és vízellátást, hogy „kihozzák” az illegális bányászokat. Az operáció során felvételek készültek, amelyeken éhező férfiak könyörögnek a megmentésükért.

Végül a bíróság elrendelte a bányászatban dolgozó férfiak megmentését. A kimentett személyek között sokan voltak, akik azt állították, hogy kiskorúak, de mivel sokan migránsok voltak, a hatóságok orvosi vizsgálatokat végeztek, hogy meghatározzák életkorukat. A Szociális Fejlesztési Minisztérium megerősítette, hogy 31 kimentett bányász kiskorú volt, mindannyian mozambiki állampolgárok. Novemberben közülük 27-et hazaküldtek. A Save the Children Dél-Afrika segített lefordítani a kiskorú bányászok és a mentőcsapat tagjai közötti interjúkat. A szervezet vezetője, Gugu Xaba hangsúlyozta, hogy a gyerekek trauma áldozatai lettek, mivel látták, hogy másokat szexuálisan kihasználnak.

A gyerekek közötti bántalmazás és kizsákmányolás Dél-Afrika illegális bányászatának sötét oldalát mutatja, ahol a gyerekek védtelenek és manipulálhatók. A bűnözői bandák kihasználják a fiatalok kiszolgáltatottságát, hiszen az őszinte munkahelyek ígérete mögött a valóság a súlyos bántalmazás és kizsákmányolás. A helyzet sürgető és aggasztó, mivel a jelek szerint az illegális bányászat továbbra is virágzik, és ezzel együtt a fiatal gyerekek kockázata is nő.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c74z0px07nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük