
Ki Robert Prevost, a legújabb XIV. Leo pápa?
A Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentett név előtt már a tömeg „Viva il Papa!” kiáltásával ünnepelte az új pápát. Robert Francis Prevost, a 69 éves chicago-i születésű pap, a 267. pápa, aki Leo XIV néven fogja betölteni a pozíciót. A választása jelentős mérföldkő, hiszen ő az első amerikai, aki pápai tisztséghez jutott, ám latin-amerikai kardinálisnak is tekinthető, hiszen több mint egy évtizedet töltött Peruban misszionáriusként. Prevost spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként született 1955-ben. Altarista volt, majd 1982-ben szentelték pappá. Három évvel később költözött Peruba, de rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, ahol lelkészként és prior-ként dolgozott Chicago-ban.
Prevost perui állampolgárrá vált, és emlékezetes alakja lett a marginalizált közösségekkel való együttműködésének, valamint a hidak építésének. Tíz éven át volt helyi plébános és tanár egy trujillói szemináriumban. Az új pápa első szavaiban elődjét, Ferenc pápát méltatta, hangsúlyozva annak bátor szellemét. „Még mindig halljuk fülünkben Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangját, aki megáldott minket,” mondta Leo XIV. Arra kérte a tömeget, hogy Isten kezét fogva haladjunk előre együtt.
Az új pápa a ferences rend tagjaként is ismert, és 2014-ben Ferenc pápa Chiclayo püspökévé nevezte ki őt Peruban. Prevost jól ismert a kardinálisok körében, hiszen a latin-amerikai püspökökért felelős dikasztérium prefektusaként fontos szerepet játszott a püspökök kiválasztásában és felügyeletében. 2023 januárjában érsek lett, nem sokkal később Ferenc pápa kardinálissá nevezte ki. Sokan várják, hogy Leo XIV hogyan fogja folytatni elődje reformjait a katolikus egyházban. Prevost véleményei a migránsokról, a szegényekről és a környezetről valószínűleg hasonlóan alakulnak, mint Ferencé.
Reverend John Lydon, Prevost korábbi lakótársa, a BBC-nek beszélve őt „nyitottnak”, „levegősnek” és „nagyon aggódónak” nevezte a szegények iránt. Prevost saját származásáról elmondta, hogy bevándorló családban nőtt fel. „Az Egyesült Államokban születtem… de a nagyszüleim mind bevándorlók voltak, franciák és spanyolok… Nagyon katolikus családban nevelkedtem, mindkét szülőm aktívan részt vett a plébániában,” mesélte az olasz Rai hírcsatornának a választása előtt. A Vatikán Prevostot a második amerikai pápának nevezte, mivel Ferenc pápa argentin származású volt.
Az utóbbi hónapokban Prevost nyilvánvalóan megkérdőjelezte JD Vance amerikai alelnök nézeteit is. Nevével fémjelzett közösségi média fiók egy posztot osztott meg, amely kritikát fogalmazott meg a Trump-adminisztráció által egy amerikai lakost El Salvadorba deportáló intézkedés ellen. „JD Vance téved: Jézus nem arra kér minket, hogy rangsoroljuk mások iránti szeretetünket,” állt a posztban, amely a National Catholic Reporter weboldalon megjelent kommentár címét ismételte.
Prevost Peruban eltöltött ideje alatt nem tudta elkerülni a katolikus egyházat sújtó szexuális visszaélések botrányait, bár püspöksége határozottan cáfolta, hogy bármilyen leplezésben részt vett volna. A Leo név választása az új pápa elkötelezettségét jelzi a dinamizáló társadalmi kérdések iránt, vélik a szakértők. Az első Leo pápa, akinek pápasága 461-ben ért véget, Attila hun vezérrel találkozott, és meg tudta győzni őt, hogy ne támadja meg Rómát. Az utolsó Leo pápa 1878-tól 1903-ig vezette az egyházat, és jelentős hatású munkát írt a munkásjogokról.
Seán Patrick O’Malley, Boston korábbi érseke, blogján azt írta, hogy az új pápa „olyan nevet választott, amely szorosan összekapcsolódik Leo XIII társadalmi igazságossági örökségével, aki egy viharos időszakban, az ipari forradalom idején volt pápa”. Leo XIV nézetei az LMBTQ közösségről nem világosak, de egyes csoportok, köztük a konzervatív kardinálisok, úgy vélik, hogy talán kevésbé támogató, mint Ferenc. Ugyanakkor Leo XIV kifejezte támogatását Ferenc pápa azon döntésének, hogy először engedélyezze nők részvételét a püspökök dikasztériumában. „Többször is láttuk, hogy a nézőpontjuk gazdagítja a folyamatot,” nyilatkozta a Vatikáni Híreknek 2023-ban.
Anna Rowlands, a pápai választásra reagálva, megjegyezte, hogy az új pápa „kicsit overwhelmed” volt, de ugyanakkor a nyugalma is „intenzívebbé vált”. A Salford római katolikus püspöke üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását. Robert Prevost, a 69 éves chicago-i születésű pap, ezáltal Észak-Amerika első pápája lett. A kardinálisok csatlakoztak az új pápa mellé a Sixtus-kápolnában, ahol egy imával kezdődött az ünnepség. A hagyományoknak megfelelően az újonnan megválasztott pápákat arra kérik, hogy változtassák meg nevüket.

