Hírek,  Tech

Sikeresen visszatért a Földre az összes nőből álló Blue Origin űrhajós csapat

Katy Perry, a népszerű popénekesnő, és öt másik nő biztonságban tértek vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak az űrbe. Az utazás során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint a CBS műsorvezetője, Gayle King is. King elmondta, hogy a repülés egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 km (62 mérföld) magasságba jutott, túllépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, így néhány pillanatra súlytalanságot is átélhettek.

A fedélzeten volt továbbá Aisha Bowe, egy volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, polgári jogi aktivista, és Kerianne Flynn, films producer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyéről indult el, helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 BST). A kapszula ejtőernyővel segített lágy leszállással tért vissza a Földre, míg a rakéta gyorsítórésze is visszatért Texasba. A kapszulában a csapat tagjainak ujjongása hallatszott, amikor a mentőcsapat összegyűjtötte őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki elsőként szállt ki. „Olyan büszke vagyok erre a csoportra” – mondta könnyek között. „Szavakkal nem tudom kifejezni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a Holdat.”

„A Föld olyan csendesnek tűnt” – folytatta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de tényleg élettel teli.” Következőként Katy Perry szállt ki, megcsókolta a földet, és az ég felé emelt egy margarétát, amelynek neve a lányáéra, Daisy-ra utalt. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot szentelni a földnek, hogy értékeljem” – mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott, és felkiáltott: „Elmentem az űrbe.”

A földön egy hírességek alkotta csoport figyelte a kilövést. Khloé Kardashian a nézőtérből beszélve azt mondta: „Nem is gondoltam, hogy mennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármire is álmodsz, az elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokra – és egy napon talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá.

Oprah Winfrey Gayle Kingről beszélt, és elárulta, hogy barátja ideges utazó. „Ami őt illeti – hűha – bármikor, amikor repülünk, egy másik ölében ül a legkisebb turbulencia esetén. Valódi, komoly szorongása van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelmeinek legyőzése” – mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótákat, így a legénység nem irányította manuálisan a járművet.

Az utolsó, kizárólag nőkből álló űrrepülés több mint 60 évvel ezelőtt történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajós, az első nőként utazott egyedül az űrbe a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt másik kizárólag nőkből álló űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén. A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók.

Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrtudomány, és a professzionális űrhajósok küldetések végrehajtására összpontosítanak, beleértve a tudományos kutatást is, az emberiség javára. „A hírességek nem az emberiség küldöttei – ők saját okokból utaznak az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán forrást is jelenthetnek a frusztrációra az űrtudósok számára.” A társadalmi médiában a repülés vegyes reakciókat váltott ki, az entuziazmustól a haragig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértője azt mondta: „Sok kommentben azt írták, hogy ‘Olyan, mint a Való Világ háziasszonyai az űrbe’ vagy ‘Az oligarchák az űrben, olvassák el a szobát, a időzítés borzalmas.’” Ám voltak pozitív vélemények is, sokan izgatottan írták, hogy „Ó, ez olyan menő, Katy Perry az űrbe megy.”

A repülés után tartott sajtótájékoztatón a nők közül kettő kifogásolta a küldetés ellen irányuló kritikát, például a költségekkel kapcsolatban. „Úgy érzem, hogy bárki, aki bírálja, nem igazán érti, mi történik itt” – mondta Gayle King. Azt is megjegyezte, hogy az űrhajósok hatalmas pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez azt mondta, hogy „felbőszült” a kritikák miatt, és szeretné, ha a kétkedők eljönnének a Blue Originhez, hogy lássák azokat a munkatársakat, akik „szívüket-lelküket” beleadják a küldetésekbe.

A Blue Origin egy magánűrcég, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. Bár a Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) letét szükséges a helyfoglaláshoz, ami hangsúlyozza ezeknek az első repüléseknek az exkluzivitását. A cég az alacsonyabb pályájú turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrákat is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdraszálló rendszereket. A New Shepard rakéta teljesen újrahasználhatóra van tervezve, és a rakéta gyorsítórésze minden repülés után visszatér a kilövőpályára, csökkentve ezzel a költségeket.

Az Egyesült Államok törvényei szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell teljesíteniük a specifikus szerepeikhez. A Blue Origin azt állítja, hogy New Shepard utasait két napon keresztül képezik, a fizikai felkészülésre, vészhelyzeti protokollokra, valamint a biztonsági intézkedésekre és a súlytalansági eljárásokra összpontosítva. Ezenkívül két támogató tag, akiket Crew Member Seven-nek neveznek, folyamatos útmutatást nyújt az űrhajósoknak, míg a másik a vezér

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük