
Starmer taktikája: lassítás és gyorsítás Trump vámjaival szemben
A brit politikai életben zajló események egyre inkább a kereskedelmi háború árnyékában zajlanak, különösen a közelmúltban bejelentett amerikai vámok miatt. A brit miniszterelnök, Sir Keir Starmer, valamint más vezető politikai szereplők, mint Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti államtitkár, figyelemmel kísérik a globális helyzet alakulását, miközben a közelgő kereskedelmi megállapodások lehetőségét mérlegelik. Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek fokozódása aggodalommal tölti el a brit kormányt, mivel a helyzet közvetlen hatással van az Egyesült Királyság gazdaságára is.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, nemrégiben 10%-os vámot vezetett be minden importtermék esetében, ami érinti az Egyesült Királyságot is. Különösen magas vámokat alkalmazott Kínával szemben, amire Kína is válaszolt újabb vámtételek bevezetésével. A brit kormány tisztában van azzal, hogy a kereskedelmi megállapodás hiánya komoly gazdasági következményekkel járhat, ezért intenzív tárgyalásokat folytatnak az amerikai kormánnyal a helyzet mérséklése érdekében.
A brit kormányzat, élén Starmerrel, igyekszik kihasználni a helyzet adta lehetőségeket. A miniszterelnök a vidéki rezidenciáján, Chequersben dolgozik, miközben a telefonbeszélgetések révén próbál kapcsolatot tartani amerikai üzleti tárgyalókkal. Az amerikai elnök februári sajtótájékoztatóján már jelezte, hogy lehetőség van a kereskedelmi megállapodásra, amely esetlegesen mentesítheti az Egyesült Királyságot egyes vámtételek alól. Azóta már több mint 20 fős brit tárgyalócsoport dolgozik a megállapodás részletein, amelyet Michael Ellam, a kincstár és a banki szektor tapasztalt szakembere vezet.
A tárgyalások során felmerültek olyan javaslatok is, mint az elektromos járművekre vonatkozó szabályok enyhítése, a technológiai cégekre kivetett adók módosítása, valamint az online biztonsági szabályok megváltoztatása. Azonban a legutóbbi bejelentések előtt a tárgyalások lelassultak, és a brit kormány most várja, hogy az amerikai fél hogyan reagál a kialakult helyzetre. Egy kormányzati forrás szerint most az amerikaiak court-jában van a labda, és remélik, hogy a fehér ház időt talál arra, hogy előmozdítsa a megállapodást.
Miközben a brit kormány folyamatosan keresi a lehetőségeket, a helyzet bizonytalansága miatt a kabinet nem ül tétlenül. A kormány már hetekkel ezelőtt elkezdett felkészülni a különböző forgatókönyvekre, és egy titkos kabinetbizottság tárgyalta, hogyan reagáljon az Egyesült Államok vámjaira. Jelenleg azonban a kormány válasza az, hogy nem reagálnak, és a következő négy hétben a vállalatok véleményét kérdezik arról, hogy mit várnak el a kormánytól.
A miniszterek között egyetértés van abban, hogy nem szeretnének újabb vámtételeket bevezetni, mivel a legtöbb politikus tisztában van azzal, hogy az ilyen lépések munkahelyeket veszélyeztetnek. A kormány nem siet a válaszokkal, és a vállalatok sem sürgetik, hogy a kormány azonnali intézkedéseket tegyen. Ugyanakkor a kabinet próbálja felgyorsítani a már meglévő terveit, mint például az ipari stratégia előkészítése, amely a közeljövőben jelentős befektetéseket generálhat az Egyesült Királyságban.
A politikai helyzet tehát meglehetősen bonyolult, és a brit kormány számára ez egy igazi kihívás. A kereskedelmi háborúk hatásának kezelése nemcsak a gazdaságra van kihatással, hanem a politikai stabilitásra is. Ahogy Sir Keir Starmer és kormánya várják a fejleményeket, a jövő kérdése, hogy a brit politika mennyire tud reagálni a folyamatosan változó nemzetközi környezetre. A következő hetek kulcsfontosságúak lesznek, hiszen a világpiacok és a kereskedelmi kapcsolatok alakulása fogja meghatározni, hogy az Egyesült Királyság hogyan tudja megőrizni gazdasági érdekeit ebben a turbulens időszakban.

