
Az Egyesült Királyságban már most rekordot döntöttek a 2025-ös erdőtüzek által megégett területek
Az Egyesült Királyság területén idén eddig tapasztalt tűzesetek száma és a megégett terület már most meghaladja az utóbbi több mint egy évtized legrosszabb évének adatait, derült ki a műholdas adatokból. A Global Wildfire Information System jelentése szerint eddig több mint 29,200 hektár, azaz 292 négyzetkilométer terület égett le, ami felülmúlja a korábbi csúcsot, amely 2019-ben 28,100 hektáron következett be. A kutatók szerint a március és április elejének hosszan tartó száraz, napos időjárása ideális feltételeket teremtett a széleskörű tűzvészek kialakulásához. A tűzvészek az Egyesült Királyságban kora tavasszal különösen gyakoriak, hiszen a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet van, amely gyorsan kiszáradhat.
Az elmúlt hetek csapadékosabb időjárása nagyrészt véget vetett a tűzeseteknek, de addigra már rekordmagasságokat értek el. A Global Wildfire Information System adatai csak azokat a tűzvészeket számolják, amelyek területe körülbelül 30 hektárnál nagyobb. Az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyságban. A legtöbb tűz emberi eredetű, szándékosan vagy véletlenül keletkezik, de a kedvező időjárási viszonyok jelentősen megkönnyíthetik a lángok gyors terjedését.
Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatások vezetője elmondta, hogy március rendkívül száraz és napos volt, ami egy viszonylag csapadékos ősz és tél után következett be. Ez az időjárás hozzájárult ahhoz, hogy a növényzet, amely az esetlegesen fellépő tűz táplálóanyaga, megnövekedett. A márciusi és áprilisi csapadék hiánya különösen kedvező a tűzesetek számára. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora kifejtette, hogy a növényzet a télből való kilépéskor nyugalmi állapotba kerül, nem nő, így rendkívül száraz lesz, víz nélkül. Tavasszal, mielőtt a növények elkezdenek vizet gyűjteni az élő szövetekbe, van egy időszak, amikor az anyag rendkívül gyúlékony.
Április 2. és 8. között több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti szám a feljegyzett történelemben. A BBC műholdas képeket is elemzett, amelyeken két jelentős tűzeset látható. A dél-skóciai Galloway Forest Parkban becslések szerint 65 négyzetkilométer égett el, ami a brit összes megégett terület közel negyedét jelenti. Wales középső részén, Aberystwythtől körülbelül 25 kilométerre egy másik tűz szintén jelentős területet égetett le, körülbelül 50 négyzetkilométert.
A tűzesetek a Skóciában található Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint az Észak-Írország délkeleti részén található Mourne-hegységben is észlelhetők, mindez április elején történt. Ezek a korai szezonális tűzesetek, amelyek túlnyomórészt fű- és cserjefák, jelentős terhet rónak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásuk bonyolult lehet. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású tüzek, feltétlenül katasztrofális a hosszú távú növényzet egészségére. Bizonyos növények, például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakoribb vagy súlyosabb lángok ronthatják a természetes regenerálódás képességét.
Néhány kutató aggódik a tűzesetek második csúcsának várható megjelenése miatt, amely általában a nyár folyamán következik be, amikor a hőmérséklet magas, és a növényzet újra kiszárad. Prof. Rein kiemelte, hogy a legnagyobb aggodalma a nyári időszakra vonatkozik, amikor ugyan kevesebb tűzvész van, de azok nagyobbak és valóban katasztrofális következményekkel járhatnak. „Lehet, hogy az egész országban 100 [kisebb] tűzvész van, és mindet egy nap alatt kezelni tudják, vagy lehet egy nyári tűzvész, amelyet nem lehet megállítani egy hét alatt, és ténylegesen házakat éget el” – mondta.
A közelmúltban tapasztalt széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy ez a nyár forgalmas tűzidény lesz. A tudósok azonban várják, hogy az Egyesült Királyságban növekvő számú szélsőséges időjárási viszonyt tapasztalnak, amelyek kedveznek a tűzeseteknek a globális felmelegedés következtében, még ha az évről évre változások is tapasztalhatók. A Met Office által vezetett tanulmány megállapította, hogy a júliusi pusztító tűzeseteket elősegítő szélsőséges „tűz időjárás” legalább hatszor gyakrabban fordul elő az emberi eredetű klímaváltozás hatására. A földhasználat módjának megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzkockázatok alakításában. „Egy dologban konszenzus van: valószínűleg több tűz és esetleg súlyosabb tűz vár ránk a klímaváltozás következtében” – mondta Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati adjunktusa. „Fel kell készülnünk arra, hogy ez egyre gyakoribbá válik.”

