Hírek,  Tech

Aszteroida, amely az élet alapköveit rejti, állítják a tudósok

A Bennu nevű aszteroida szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőköveit, derült ki egy friss elemzésből. Az aszteroidából származó minták, amelyeket egy NASA űrhajó gyűjtött be és hozott vissza a Földre, gazdag ásványi anyag- és szerves vegyületkészlettel rendelkeznek. Ezek között találhatóak aminosavak, amelyek a fehérjék alkotóelemei, valamint nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Ez a felfedezés ugyan nem bizonyítja, hogy valaha élet létezett Bennun, de megerősíti azt az elméletet, amely szerint az aszteroidák szállították ezeket a létfontosságú összetevőket a Földre, amikor milliárd évekkel ezelőtt összeütköztek bolygónkkal. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az anyagok más világokra is eljuthattak a Naprendszerünkben.

Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus mineralógusa elmondta: „Amit megtudtunk, az lenyűgöző. Ez rávilágít a saját eredetünkre, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk ezekre a valóban nagy kérdésekre arról, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne szeretné tudni, hogyan indult el az élet?” A felfedezéseket két tanulmányban publikálták a Nature és a Nature Astronomy folyóiratokban. A Bennu mintavétele az egyik legbátrabb küldetés volt, amelyet a NASA valaha végrehajtott. Az Osiris Rex nevű űrszonda kibővítette robotkarját, hogy begyűjtse a 500 méter széles aszteroida egy darabját, majd egy kapszulába csomagolta, és 2023-ban visszahozta a Földre. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet tudósok világszerte megosztottak. Bár ez nem tűnik túl sok anyagnak, a kutatások során kiderült, hogy igazi kincsek rejlenek benne.

Russell professzor hangsúlyozta, hogy „minden egyes szemcse új információkat ad Bennuról”. Az Egyesült Királyságba körülbelül egy teáskanálnyi aszteroida anyagot küldtek a tudósoknak. Az új kutatás kimutatta, hogy az aszteroida tele van nitrogén- és szénalapú vegyületekkel. Ezek között megtalálható a 20 aminosav közül 14, amelyet az élet a Földön a fehérjék felépítéséhez használ, valamint a DNS négy gyűrűs molekulája is: adenine, guanine, cytosine és thymine. A tanulmány emellett számos ásványi anyagot és sót is talált, ami arra utal, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos a biokémiai reakciókhoz, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre zuhant űrkőzetekben, de másokat eddig még nem azonosítottak.

„Egyszerűen hihetetlen, mennyire gazdag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket még soha nem láttunk meteoritokban, és olyan kombinációkkal, amelyek szintén új felfedezésnek számítanak. Nagyon izgalmas volt tanulmányozni” – mondta Russell professzor. Ez a legújabb kutatás tovább növeli azt a bizonyítékot, hogy az aszteroidák vízzel és szerves anyaggal látták el a Földet. Ashley King doktornő, szintén a Természettudományi Múzeumból, elmagyarázta: „A korai Naprendszer valóban viharos volt, és millió számra repkedtek olyan aszteroidák, mint Bennu.” A hipotézis szerint ezek bombázták a fiatal Földet, megágyazva ezzel bolygónk óceánjainak kialakulásához és az élet megjelenéséhez. Azonban a Föld nem volt az egyetlen bolygó, amelyet űrkőzetek értek. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek.

„A Föld egyedülálló, mivel eddig csak itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák szén- és vízösszetevőket juttattak el az egész Naprendszerbe” – mondta King doktornő. „Az egyik fő kérdés, amit most próbálunk megérteni, az, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, miért van élet itt a Földön – és vajon megtalálhatnánk-e azt máshol a Naprendszerünkben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok folyamatosan próbálnak választ találni. Még évtizedek állnak előttük a Bennuról visszahozott por tanulmányozására, és még számos felfedezésre váró terület van a kozmikus szomszédságunkban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük