
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi ülésén, májusban, 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette a kamatlábakat, ami a második csökkentés 2025-ben. Elemzők arra számítanak, hogy az intézmény Monetáris Politikai Bizottsága további csökkentéseket jelenthet be az év hátralevő részében. Ez a döntés jelentős hatással van a lakáshitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatlábaira, amely milliók életét befolyásolja. A kamatláb azt mutatja meg, mennyibe kerül a pénz kölcsönzése, vagy milyen jutalmat kapunk a megtakarításaink után. A Bank of England alapkamata az az összeg, amelyet más bankok és építőipari társaságok fizetnek, amikor pénzt kölcsönöznek, ez pedig közvetlenül befolyásolja, hogy mennyit kérnek el saját ügyfeleiknek a hitelek, például a lakáshitelek esetében, valamint a megtakarítások után fizetett kamatok szintjét.
A Bank által végzett kamatmozgások célja, hogy a brit inflációt, amely a termékek áremelkedését jelzi az idő múlásával, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet úgy, hogy emeli a kamatlábakat, ami arra ösztönzi az embereket, hogy kevesebbet költsenek, ezáltal csökkentve a keresletet az áruk és szolgáltatások iránt, és korlátozva az árak növekedését. Amint az infláció eléri vagy közelíti a kitűzött célt, a Bank dönthet úgy, hogy stabilan tartja a kamatlábakat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a kiadásokat és a gazdasági növekedést. Azonban nehéz pontosan megjósolni, hogy mi fog történni a kamatlábakkal, még középtávon is.
Az infláció főbb mutatója, a fogyasztói árindex (CPI) 2,6%-on állt a 2025 márciusáig terjedő 12 hónap során, ami enyhe csökkenést jelentett az előző hónaphoz képest. Ez a szám ugyan jelentősen elmarad az október 2022-ben elért 11,1%-os csúcsértéktől, de az infláció továbbra is meghaladja a 2%-os célt. Emellett a Banknak figyelembe kell vennie a brit gazdaság általános teljesítményét is, és különös figyelmet kell fordítania a globális gazdaság helyzetére, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok kaotikussá tettek.
Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban jelezte, hogy fokozatos és körültekintő megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésénél. Azonban a globális vámok okozta bizonytalanság miatt elképzelhető, hogy a brit kamatlábak a vártnál is alacsonyabb szintre csökkennek, mivel a Bank azzal a szándékkal cselekszik, hogy támogassa a gazdaság fellendülését. Egyes elemzők szerint a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A brit háztartások körülbelül egyharmadának van lakáshitele, a brit kormány angol lakásfelmérése szerint. Körülbelül 600 000 lakástulajdonos olyan hitellel rendelkezik, amely „nyomon követi” a Bank of England kamatát, így a legutóbbi alapkamata változás azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Általában a havi törlesztőrészleteik most 29 fonttal olcsóbbak. Azonban a lakáshitelesek többsége fix kamatozású megállapodást kötött, így a havi kifizetések nem azonnal érintettek a kamatváltozás miatt, de a jövőbeli ajánlatokat már befolyásolja. A lakáshitel kamatok továbbra is sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2023. május 8-án a két éves fix lakáshitel átlagos kamatlába 5,14% volt, míg az ötéves szerződés kamatlába 5,08%. A két éves „nyomkövető” hitel átlagos kamatlába 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok lakásvásárlónak és azoknak, akik újrafinanszíroznak, sokkal többet kell fizetniük, mint ha néhány évvel ezelőtt vették volna fel a kölcsönt. Évente körülbelül 800 000 3%-os vagy annál alacsonyabb fix kamatozású lakáshitel várhatóan lejár 2027 végéig, ami éles emelkedést jelent a kölcsönzési költségeikben.
A Bank of England kamatai a hitelkártyák, banki kölcsönök és autókölcsönök kamataira is hatással vannak. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatlábaikat, ha a Bank csökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönzést, de ez általában nagyon lassan történik. A megtakarítások esetében a Bank alapkamata szintén befolyásolja, mennyit keresnek a megtakarítók. A csökkenő alapkamata valószínűleg a bankok és építőipari társaságok által kínált megtakarítási kamatok csökkenését vonja maga után. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán évi 3%. Bármely csökkentés különösen érintheti azokat, akik a megtakarításaikból származó kamatot használják jövedelmük kiegészítésére.
Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 legmagasabb kamatlábaival rendelkezett, ami a világ hét legnagyobb „fejlett” gazdaságát képviseli. 2024 júniusában az Európai Központi Bank elkezdte csökkenteni a legmagasabb kamatát az euróövezet számára, amely 4%-ról 2,25%-ra esett. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, 2024 második felében három alkalommal is csökkentette a kamatokat, de azóta a kamatokat változatlan szinten tartotta, legutóbb május 7-én, hivatkozva az amerikai vámok által generált bizonytalanságra. Ezért a bank kulcsfontosságú hitelezési kamatának célzási tartománya 4,25% és 4,5% között marad. A Fed többször is kritikát kapott Donald Trump elnöktől, aki további csökkentéseket szeretne látni. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság bejelentette, hogy megállapodtak a vámok csökkentésében, ami bizonyos szektorok számára fontos, bár gazdaságilag viszonylag kicsi. Bailey azonban hangsúlyozta, hogy nem kíván véleményt formálni a Brexit ügyében, de a poszt-Brexit brit-európai kereskedelem visszafordítása „előnyös” lenne.

